Archē

Z erotyką w tle

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie oraz Krąg Twórczy Archē w dniu 8 marca 2016 r. o godz. 1700 zaprosiło mieszkańców Strzyżowa i okolic na spotkanie poetycko- muzyczne pt. Z erotyką w tle. Jeszcze w styczniu Krąg Twórczy Archē wyszedł z propozycją spotkania z mieszkańcami z okazji Dnia Kobiet. Pomysł został zaakceptowany, a Członkowie Kręgu przystąpili do pracy przygotowując różnorodne formy tekstów liryczny, erotyków, fraszek i żartów, aby w to marcowe popołudnie zabawić, rozśmieszyć i wzruszyć wszystkich Gości.

I nagle pojawiło się pytanie czy spotkanie „Z erotyką w tle” nie jest zbyt śmiałym przedsięwzięciem?

Wówczas rozbawiło mnie to pytanie, jednak dzisiaj postanowiłam się z Wami podzielić  słowem poetyckim o Kobiecie z przymrużeniem oka skropionym odrobiną frywolności i żartu w rytmie tanga, bo czymże jest dzisiaj słowo pisane w krótkich formach literackich, gdzie jest erotyk i liryka, gdzie fraszka i igraszka.

A przecież  „nie samym chlebem żyje człowiek” !

Czy wiecie Państwo, że  nazwa erotyk pochodzi o greckiego słowa erotikós czyli miłosny?

Erotyk akcentuje miłość zmysłową, charakteryzującą się głębią uczuć i pasją, jest lirycznym utworem poetyckim.

Erotyki pisał już Jan Kochanowski – Do dziewki

„(…) Nie uciekaj, ma rada; wszak wiesz: im kot starszy,

Tym, pospolicie mówią, ogon jego twarszy,

I dąb, choć mieścy przeschnie, choć list na nim płowy

Przedsię stoi potężnie, bo ma korzeń zdrowy”.

 

Inni znani wielcy Poeci również z chęcią sięgali po ten wyrafinowany, ulotny i zmysłowy gatunek poetycki. Myślę, że warto tutaj wymienić choćby  wiersze: Ta łza – Adama Asnyka, Prośba o wyspy szczęśliwe – Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, W malinowym chruściaku – Bolesława Leśmiana czy Erotyk – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Współcześni Poeci również nie stronią od tej formy lirycznej i często możemy się z nią zetknąć na łamach gazet, w wydanych tomikach czy choćby na spotkaniach poetyckich.

I tak właśnie było 8 marca, gdy na spotkaniu poetycko-muzycznym swoje erotyki zaprezentowała rzeszowska Poetka – Nina Opic, która z wielką wrażliwością ukazała oblicza miłości zmysłowej. Również część Twórców Kręgu Archē zaprezentowało własne erotyki i liryki poświęcone miłości i Kobiecie. Aby spotkanie było urozmaicone Krąg Twórczy Arche przygotował również fraszki oraz specjalnie na tę okazję napisany horoskop erotyczny dla kobiet wyzwolonych. Wiersze prezentowane na spotkaniu można odnaleźć na stronie internetowej http://www.bpgimstrzyzow.pl/ – tutaj Krąg Twórczy Archē dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie ma swój kącik. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Wśród gości pojawiła się pisarka z Rzeszowa – Danuta Stokłosa, która zaprezentowała swój wiersz pt. Biała miłość. Miło nam było, gdy głos zabrała Irena Wojciechowska z Dyskusyjnego Klubu Książki i zarecytowała wiersz nieznanego poety, dodając uroku naszemu spotkaniu.  Dziękujemy także Stanisławowi Pytko i Pawłowi Lasocie za udział w deklamacji horoskopu.

Jednak słowo recytowane to nie jedyny element marcowego spotkania. Cenimy sztukę i kulturę w każdym wymiarze, współpracujemy z innymi grupami bądź osobami twórczymi i dzięki ich życzliwości, na spotkaniu mogliśmy gościć zespół muzyczny Trio Galicyjskie z Niebylca, które przygrywało nam w rytmie tanga. Nie zabrakło też piosenek, które romantycznie zaśpiewała nasza strzyżowianka – młoda i utalentowana Marta Dubiel.

Gwoździem wieczoru był wymowny występ w rytmie tanga!

Na powitanie i zakończenie programu Urszula i Andrzej Curyłowie  zatańczyli dla nas wymownie, wkładając w każdy kolejny krok uczucie i emocje, które nieodmiennie od lat przeplatają się w tym tańcu.

Spotkanie 8 marca dobiegło końca. Ja jednak jeszcze muszę wspomnieć o najważniejszym, o gościach, którzy licznie przybyli na nasz wieczorek. Bardzo się cieszymy i dziękujemy, że tak liczne i zacne grono dorosłych i młodzieży chciało spędzić z nami ten wieczór.  Nadmienię tutaj tylko, że relację ze zdjęciami mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej Biblioteki.

Krąg Twórczy Archē obchodzi w marcu swój pierwszy rok istnienia, tak więc spotkanie z okazji Dnia Kobiet zbiegło się z pierwszą rocznicą. Mamy nadzieję, że przypadła Państwu do serca nasza działalność i spotkania z nami. Liczymy na Waszą obecność na kolejnych wieczorach poetyckich i mamy nadzieję na kolejne rocznice Kręgu.

Dzisiaj chcemy Państwu życzyć aby ta chwila wniosła w Wasze serca wiosenną radość i pogodę ducha oraz spokój i ciepło, a wraz z poezją rozkwitła nadzieja na lepsze jutro!

 

Fot. Paweł Lasota

Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta

im. Juliana Przybosia w Strzyżowie

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.